poniedziałek, 20 maja 2013

Prognoza dla franka szwajcarskiego


Ostatnio pojawiły się spore zmiany na parze CHF/PLN. Stosunkowo długo utrzymuje się niski kurs franka szwajcarskiego – poniżej 3,40. Nadzieje zadłużonych w tej walucie zostały mocno rozbudzone. Czy to TEN moment, gdy będziemy mogli odpocząć na dłużej od drogiego franka szwajcarskiego?

Co obecnie widzimy?

EUR/CHF: Od miesiąca obserwujemy wzrosty na tej parze do poziomów nie widzianych od stycznia. Generalnie można to tłumaczyć ociepleniem sentymentu na globalnych rynkach finansowych, co powoduje odpływ inwestorów ze szwajcarskiej bezpiecznej przystani. Nie bez znaczenia mogą być pojawiające się plotki i dywagacje na temat podniesienia pułapu usztywnienia kursu franka względem euro (raczej płonne nadzieje), wprowadzenia ujemnych stóp procentowych dla depozytów w SNB oraz wpływ systematycznego osłabiania jena (waluta z tego samego klubu).

Te czy inne czynniki wyniosły kurs EUR/CHF na poziom nawet powyżej 1.25:

Wykres EUR/CHF. Źródło: Stooq

EUR/PLN: Z uwagi na usztywnienie kursu franka do euro na poziomie 1,2, przez pewien czas kurs franka w PLN poruszał się dokładnie w ślad pary EUR/PLN. Teraz jest bardziej nieprzewidywalnie, ponieważ kurs EUR/CHF - jak widać powyżej - nie jest już tak stabilny. 

Kurs EUR/PLN jest najbardziej skorelowany z parą EUR/USD (choć ostatnio konkuruje o to miano również para AUDJPY). Co widzimy na wykresie EUR/PLN? Z braku czasu na tworzenie własnych - posłużmy się obrazem stworzonym dziś przez fachowca - Tomasza Gessnera z BDM:


 
Wykres EUR/PLN. Źródło: Stooq

Powyższą analizę skomentowano następująco: "Z interesującą sytuacją mamy obecnie do czynienia na EUR/PLN. Tydzień zakończył się utworzeniem lokalnej konsolidacji po wcześniejszym wzmocnieniu. Tego typu zachowanie zwyczajowo zachęca do potencjalnej walki o kontynuację kierunku. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, czyli miejsce aktualnego zatrzymania, bowiem prowadzone jest ono pod 3,5-miesięczną linią trendu spadkowego. Jeśli udałoby się ją docelowo przebić, mielibyśmy czytelną zachętę do testu okolic 4,22, a więc kluczowego w szerszym horyzoncie oporu."

Zatem dopóki kurs EUR/PLN trzyma się poniżej 4,22, możemy być spokojni o kurs franka.

Najlepsza sytuacja (niski kurs CHF/PLN) ma miejsce, gdy wysoki kurs EUR/CHF zbiega się w czasie z niską wyceną pary EUR/PLN. Wówczas mamy najlepszy moment na kupno franków szwajcarskich (lub kontraktów na CHF).

Najlepsze momenty zakupu franka szwajcarskiego. Źródło: Stooq

Kupujmy franki szczególnie wtedy, gdy kurs CHF/PLN szoruje po wsparciu (od roku to okolice 3,30).

Jak wcześniej wskazywałem - dobre momenty mamy teraz. Okolice kilkumiesięcznych minimów pojawiają się ostatnio dość często.

Co do długoterminowego kursu franka względem naszej złotówki - nie ma gwarancji, że w końcu przebijemy na dłużej betonowe wsparcie na 3,27-3,30. Tym bardziej, że dotychczasowe doświadczenia (czterokrotne odbicia od niego – wrz 2012; sty, mar, maj 2013) potwierdzają jego ważność. 

Na horyzoncie brakuje też fundamentalnych przesłanek na stanowcze ocieplenie klimatu inwestycyjnego  – Polska i Europa słabnie, podobnie gospodarka globalna (np. Chiny, niepewny wzrost w USA), trupy (Słowenia) mogą nadal wypadać z szaf, żaden z fundamentalnych problemów kryzysowych nie został trwale rozwiązany. To nie jest klimat do trwałego osłabienia kursu szwajcarskiej bezpiecznej przystani.

Ważny moment dla franka będziemy mieli choćby jutro, gdy prezes SNB Thomas Jordan będzie mógł  wypowiedzieć się, czy rozważa wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej. Więcej o tym pisał dzisiaj BOŚ. Jedna uwaga: na rynku spekuluje się o wprowadzeniu ujemnej stopy depozytowej, a nie ujemnych stóp procentowych.

Osobiście uważam, że SNB nie wprowadzi ujemnych stóp procentowych – byłoby to dolaniem oliwy do ognia – rynek nieruchomości jest rozgrzany do czerwoności. O stopie depozytowej nie mam zdania.

Dla chętnych do podparcia się jakąś prognozą (warto pamiętać, że jej sprawdzalność może być bardzo niska, jeśli nie zerowa) polecam tekst z 15 maja: link.


Post Prognoza dla franka szwajcarskiego pojawił się jako pierwszy na CHF Watch!


Zastrzeżenie
Informacje przedstawione na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji przedstawionych na blogu. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor bloga nie odpowiada za treść reklam.

Brak komentarzy: