czwartek, 11 lipca 2013

Koniec deflacji w Szwajcarii. Bliższe podwyżki stóp procentowych?

Wg danych z czerwca 2013, inflacja konsumencka CPI w Szwajcarii wzrosła rok do roku (r/r) z -0,5% do -0,1%, a licząc europejską metodologią HICP inflacja wyszła już na minimalne plusy: +0,2% r/r. To wygląda na koniec deflacji u Helwetów. 

Trochę inaczej prognozowało SNB, które nawet w czerwcu przesunęło moment pojawienia się inflacji na koniec tego roku:

Wykres prognoz inflacji wg SNB; czerwiec 2013

SNB chyba jest nieco zaskoczone. Czy oznacza to wzrost stóp procentowych?

Nie, ponieważ:
- spowodowałoby to umocnienie EUR/CHF (droższy frank), a tego chce uniknąć SNB
- itd.

Tak, bo podwyżka stóp to:
- zimny prysznic dla rozgrzanego rynku nieruchomości, a tego życzy sobie SNB
- itd.

Która opcja wygra? Zobaczymy. 

Dużo spokoju w tej sytuacji wprowadzają ostatnie działania ECB, których przedstawiciele gremialnie oświadczają, że polityka niskich stóp będzie trwać jeszcze przez długi czas. Skoro tak – polityka SNB, silnie skorelowana z ECB, powinna być podobna. 

Możemy więc zaryzykować stwierdzenie, że mamy jeszcze minimum rok, a może kilka lat spokoju od wyższych stóp procentowych w Szwajcarii…

Jednak zgodnie z zasadą, że trzeba dobrze znać wroga, żeby oswoić strach i móc sobie z nim poradzić, warto sprawdzić, jak ewentualna podwyżka stóp procentowych wpłynie na wysokość twojej, Czytelniku,  raty kredytu hipotecznego (w dowolnej walucie).  Można obliczyć to za pomocą prostego i funkcjonalnego kalkulatora dla kredytobiorców hipotecznych na stronie KNF. Link tutaj.

Od jakiegoś czasu ten link znajduje się również w moim blogrollu – na dole prawej szpalty bloga CHF Watch. 

Jak już kiedyś pisałem, podniesienie stopy procentowej o 1% spowoduje zwyżkę o 8-12% raty kredytu (w zależności od parametrów – kwoty, okresu do spłaty, itd.). Każdy powinien oszacować, czy i na ile byłoby to zagrożeniem dla jego budżetu domowego.


Post Koniec deflacji wSzwajcarii... pojawił się jako pierwszy na CHF Watch!


Zastrzeżenie
Informacje przedstawione na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji przedstawionych na blogu. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor bloga nie odpowiada za treść reklam.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

CHF FRA 15x18:
http://i.imgur.com/tWbvDtU.png

na razie dalekie kontrakty FRA wrocily do poziomow 0.1%, ale już dotykały 0.50%