czwartek, 19 czerwca 2014

Co dalej z frankiem i stopami procentowymi?


Szwajcarski bank centralny ogłosił dzisiaj o 9:30, że dotychczasowa polityka pieniężna prowadzona od niemal trzech lat jest odpowiednia i będzie kontynuowana pomimo radykalnych zmian wprowadzonych w eurolandzie przez EBC. Oznacza to, że 3-miesięczny LIBOR pozostawiono bez zmian w zakresie 0.00-0.25%, a usztywnienie franka do euro na poziomie 1.20.

Od ponad roku SNB nie musiał interweniować na rynku skupując waluty za drogocenne franki szwajcarskie, jednak ostatnia decyzja europejskiego banku centralnego zmąciła ta komfortową sytuację. Prezes SNB – Thomas Jordan – zapowiedział, że „będą ściśle monitorować wpływ na Szwajcarię ostatniej obniżki stóp procentowych w eurolandzie. A jeśli będzie potrzeba, podejmą odpowiednie kroki”. Powtórzył, że będą bronić minimalnego kursu wymiany „z najwyższą determinacją”, a nawet użyją dodatkowych instrumentów. Większość ekonomistów ankietowanych przez Reutera oczekuje, że bank centralny utrzyma minimalny kurs wymiany na obecnym poziomie co najmniej do 2016 roku lub później.

Przedstawiciel ING skomentował, że z uwagi na rozmiary bilansu SNB trudno będzie działać w dotychczasowy sposób i w razie istotnego zagrożenia będzie trzeba użyć dodatkowych narzędzi. 

A taka sytuacja może się pojawić już na początku przyszłego roku, gdyż zaostrzenie polityki pieniężnej przez USA i Wielką Brytanię spowoduje większą zmienność na rynku walutowym. Podwyżka stóp przez FED spowoduje znaczną utratę wartości euro w stosunku nie tylko do dolara, ale i franka szwajcarskiego, w wyniku czego EURCHF może mocniej naciskać na poziom 1.20. To zjawisko może jeszcze wzmocnić spadek euro do umacniającego się funta brytyjskiego.

Jordan zapowiedział, że jedną z opcji obrony jest wprowadzenie negatywnych stóp procentowych w celu obrony minimalnego kursu wymiany. 

Z innych informacji – SNB podwyższyło prognozę inflacji na 2014 rok do 0,1% z dotychczasowych 0,0%, ale obcięło swoje prognozy inflacji na rok 2015 i 2016 o 0,1% do odpowiednio 0,3% i 0,9%.


Prognoza inflacji wg SNB. Czerwiec 2014.


Dodano, że w przewidywalnej przyszłości nie widać oznak ryzyka inflacyjnego. A więc w dwuletnim horyzoncie nie powinno być podwyżek stóp w Szwajcarii!

Post Co dalej z frankiem i stopami procentowymi? pojawił się jako pierwszy na CHF Watch!


Zastrzeżenie
Informacje przedstawione na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji przedstawionych na blogu. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor bloga nie odpowiada za treść reklam.

4 komentarze:

[]v[]achine . pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
[]v[]achine . pisze...

Znowu stawiam sobie to pytanie: co dalej z frankiem? Skoro już zaczyna huczeć na temat tego, że tydzień dzieli nas od krachu na giełdach... Dzisiaj prawie wszystko na czerwono, więc co dalej? Znowu "inwestorzy" (spekulanci) uciekną w bezpieczną walutę, wybijając poziom franka na 3,5 zł?

Projekt pisze...

W tym tygodniu może być ciekawie na giełdach :)

[]v[]achine pisze...

A co takiego może się dziać? I przede wszystkim z jakiego powodu?