piątek, 6 czerwca 2014

EBC uruchomiło bazukę. Co zrobi SNB?


Europejski Bank Centralny poprzez prezesa Mario Draghiego poinformował, że w końcu coś zrobi w celu pobudzenia inflacji oraz poprawy transmisji pieniądza do realnej gospodarki. Prawdziwym problemem Eurolandu ( i nie tylko) jest brak chęci do zaciągania kredytów przez ludzi i przedsiębiorstwa, w wyniku czego nie jest kreowany nowy pieniądz (ponieważ ten powstaje jako dług) i cały system finansowy przez to siada. Dlatego banki centralne pompują płynność, aby podtrzymać system finansowy przy życiu.

Zmiany ogłoszone 5 czerwca 2014 to:
  • Stopa refinansowa  0,15 %, prog. 0,10 %, poprz. 0,25 %
  • Stopa pożyczkowa   0,40  %, prog. 0,60 %, poprz. 0,75 %
  • Stopa depozytowa   -0,10 % (UJEMNA!!), prog. -0,10 %, poprz. 0,00 %
  • Zakończenie sterylizacji w ramach programu SMP (zastrzyk gotówki w rynek rzędu 165-175 mld euro przez uwolnienie depozytów zbieranych w czasie programu skupu obligacji krajów strefy euro w latach 2010-2012).
  • Ogłoszenie wdrożenia od września 2014 programu pożyczek celowych w ramach TLTRO (min. 400 mld euro).
  • Dopracowywanie programu skupu aktywów w ramach ABS (czyli bardzo tanie kredyty samochodowe, studenckie, karty kredytowe, itp. bez kredytów hipotecznych).
  • Pozostawienie otwartym tematu uruchomienia klasycznego QE.
Przy dotychczasowej indolencji EBC ten pakiet wygląda naprawdę imponująco! Jednak już słychać komentarze, że cała operacja bez klasycznego QE może się nie udać, ponieważ jeśli bankom nie będzie się opłacał stosunek ryzyka do zysku to i tak nie zwiększą kampanii kredytowej, ludzie i przedsiębiorstwa jeszcze nie spłacili dotychczasowych kredytów, więc wolą się delewarować, a nie zapożyczać. Poziom oszczędności jest coraz wyższy, ludzie mają świeżo w pamięci strach i niepewność towarzyszące kredytobiorcom w czasie kryzysu, więc dmuchają na zimne. 

Oczekiwania rynku przed posiedzeniem EBC były duże i Mario w tym względzie raczej nie zawiódł. Kurs EURUSD zanurkował do 1,3502 czyli o całą figurę, na co pewnie całe EBC liczyło (choć oficjalnie zaprzeczają, że ich celem jest zbijanie kursu euro). 
Jednak nagle Mario wyskoczył z tekstem, że bazowym kursem EURUSD na następne lata będzie 1,38, a nie jak dotychczas – 1,36. No i zaczął się rollercoster na walucie – Mario bardzo szybko zniwelował cały efekt walutowy swojego posiedzenia – EURUSD wróciło do poziomów wyjściowych, a nawet poszło wyżej!

W międzyczasie, a nawet jeszcze samym rankiem mieliśmy okazję skorzystać z niemal najniższych poziomów CHFPLN w tym roku. Kto miał ustawione zlecenie na dobrym poziomie, ten się załapał na taniego franka. Ja miałem J Kupiłem go poniżej 3,38, dzięki czemu rata w tym miesiącu będzie niższa, a i nieco oszczędności w CHF dorzuciłem na konto. 


Jednak nie ukrywam, że liczyłem na większy wodospad na CHFPLN, ale nie doczekałem momentu na lepsze zakupy. Wszystko popsuły ww. wspomniana wpadka (?) Mario oraz umacniający się CHF w stosunku do euro:Ten wykres pokazuje, że SNB powinno zareagować w odpowiedzi na decyzje EBC. Frank szwajcarski będzie miał odtąd jeszcze większe tendencje do umocnienia, zaciskając pętlę deflacji na Helwetach.

Co zrobi SNB?

Jak już monitowałem na Twitterze


oraz na blogu, teraz jak nigdy dotąd są duże szanse na obniżenie stopy depozytowej przez SNB. Takie działanie zalecał im już dawno Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jeśli bank centralny Szwajcarii w końcu się na to zdecyduje, to - jak już zaznaczali bankierzy jednego z największych banków szwajcarskich – UBS – ta bazuka będzie potężniejsza niż EBC.Trzymajmy kciuki za Szwajcarów 19 czerwca - to wtedy poznamy ich decyzję! 

Żal z powodu braku solidnego wodospadu na CHFPLN nie trwał długo – dziś możemy cieszyć się taniutkim frankiem. Na ta chwilę (6 czerwca 2014 18.00) brakuje tylko 1 grosza do tegorocznych rekordów:Pakiet ogłoszony przez EBC naprawdę zaczyna działać.. Jeśli ten efekt wzmocni decyzja Szwajcarów to możemy pokonać na trwałe betonowe wsparcie 3,27-3,30 PLN za franka. 

Trzymajmy kciuki! A póki co - miłych zakupów taniej waluty na najbliższą ratę!


Post EBC uruchomiło bazukę. Co zrobi SNB? pojawił się jako pierwszy na CHF Watch!Zastrzeżenie
Informacje przedstawione na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji przedstawionych na blogu. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor bloga nie odpowiada za treść reklam.

11 komentarzy:

Anonimowy pisze...

troche na wariata ustawilem na Aliorze 3.3710 - i weszło:)
dobrze się ten weekend zaczął...

pozdrawiam
p

luc pisze...

Gdzie kupujesz CHF, że masz ustawione zlecenia na zakup?

CHF Watch pisze...

Hej, to nie reklama, tylko piszę jako zadowolony użytkownik - niezły jest kantor Alior Banku. Wstawia się w nim bezproblemowo zlecenia kupna wg założonego kursu, z dokładnością do kilku miejsc po przecinku - to maksymalny kurs po jakim dokona się zakupu.

Realizacja niemal natychmiastowa, co bardzo ułatwia korzystanie z krótkich okazji jak ta opisana powyżej w poście.

Ja też bardzo ładnie wstrzeliłem się w bardzo krótki zjazd cenowy i kupiłem niemal w dołku, po kilku min już było drożej - z "palca" sam bym tego momentu nie wyłapał :)

Wszystko za darmo - prowadzenie,
przelewy, a nawet karty walutowe EUR, USD, GBP. Kantor prowadzony przez bank, więc bezpieczniejszy niż inne. A przede wszystkim - jedne z najlepszych kursów - stale, nie okazyjnie! Większość kantorów ma gorsze kwotowania.

Ogólnie bardzo dobry - polecam. Link do założenia to:

https://kantor.aliorbank.pl/register/personal

A gdyby ktoś chciał mi zrobić przysługę i podać przy składaniu wniosku kod polecający to oto on: HEA1T70VURU0

CHF Watch pisze...

Zapomniałem jeszcze dodać,że w kantorze Aliora jest opcja automatycznego przelewu na wcześniej zdefiniowane konto i to za darmo! A do tego jeszcze dostanie się sms lub/i mail, że zawarto transakcję... Bardzo sobie chwalę ten kantor, więc z czystym sumieniem polecam go!

Anonimowy pisze...

Ja korzystam z cinkciarza i właśnie porównałem kursy cinkciarza i aliora - cinkciarz 3,3866, alior 3,3826. Przy mojej racie 350CHF to różnica mikroskopijna bo zaledwie 1,4 zł, jednak w skali roku, to już jest połowa baku mojego skutera, na którym przejeżdżam 220 km (na jednym zbiorniku);-)
Tylko pytanie, czy operacja przelewu z aliora do Societe Generale (w moim przypadku) - bo dla Eurobanku właśnie ten bank prowadzi rachunki walutowe - będzie darmowa? Większość kantorów i-netowych pobierała jakieś opłaty, a jedynie cinkciarz i chyba teraz kantorbay nie pobierają niczego.

CHF Watch pisze...

Witam, w kantorze Aliora jest tak, że przelewy waluty zakupionej w tym kantorze są za darmo w opcji kosztowej BEN i SHA. Prowadzony jest licznik dla takich transkacji, więc do zewnętrznych banków przelać można tyle kasy, ile się kupiło w kantorze.

Nigdzie nie ma rozróżnienia na różne banki, więc do SG powinno pójść też za darmo.

Link do cennika jest tutaj:
https://kantor.aliorbank.pl/info/subtab/oplaty-i-prowizje

Anonimowy pisze...

hej, też biorę w Aliorze,
podoba mi sie możliwość ustawienia zleceń i automatyczny przesył na inne konto
konto całkowicie darmowe

przy okazji: znacie moze jakies lokaty chf? chcialbym jakos zagospodarowac nadwyzki, wiem ze oprocentowanie jest minimalne ale zawsze coś;

pozdrawiam
p

Koniuszko pisze...

Z tym Aliorem jest jeden szkopuł . Przelewy są za darmo, ale bank PKO gdzie mam konto walutowe pobiera mi sporą prowizje za przyjęcie przelewu w CHF, bo to jest przelew zagraniczny. :( Dlatego bardziej opłacam mi się internetowykantor.pl. No i przelew jest natychmiast, a w Aliorze muszę czekać ze 3 dni.

CHF Watch pisze...

Dziwna sprawa. Banki mają obowiązek udostępnić klientowi spłacającemu kredyt walutowy możliwość spłacania go w walucie kredytu i jestem niemal pewien, że powinny tez przyjmować przelewy na konto bez prowizji. Warto to sprawdzić i napisać wniosek w tej sprawie do banku. Polecam guglanie po haśle "spłacanie kredytu w walucie".

CHF Watch pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
CHF Watch pisze...

A'propos lokat w CHF - faktycznie nie poszalejemy, bo stopy są zerowe, więc banki płacą odsetki zbliżone do zera za depozyty w tej walucie.

Na ten moment najlepszą ofertę ma Getin Bank, jednak trzeba mieć tam min. 5000 CHF. Dają dla 3M - 0,5%, 6M - 0,85%, dla 12M - 1,05%. Należy doliczyć koszt ewentualnego przelewu przy umarzaniu lokat, co zapewne zje cały zysk i może naderwie kapitał... !

Ja trzymam swoje franki na lokatach w T-Mobile UB (dawny Sync) - na 12M lokacie płacą 0,5%, na krótszych - 3M, 6M - po 0,3%. Jednak jest to najlepsze dla mnie rozwiązanie z uwagi na ekspresowe i darmowe przelewy w dwie strony między kantorem Aliora a rachunkami w CHF w T-M UB.

O oszczędzaniu w CHF pisałem już tutaj - polecam: http://chfwatch.blogspot.com/2013/11/budowanie-funduszu-bezpieczenstwa.html