poniedziałek, 3 listopada 2014

Update 1: Frank zaraz po 4 złote?! Bez paniki!

Coś optymistycznego!

Kolejny sondaż, tym razem przeprowadzony 27 października br. przez szwajcarską gazetę 20 Minuten na dość dużej próbce 12491 osób. Radykalnie zwiększyła się ilość osób na NIE, jeśli chodzi o obowiązkowe zakupy złota przez SNB.
Proporcje się zmieniły - na TAK było tylko 38% (z 44% w poprzednim badaniu), na NIE 45% (poprzednio 39%), a niezdecydowanych było 15% respondentów (zamiast poprzednich 17%).

Wyniki były ważone ze względu na różne zmienne (wiek, miejsce zamieszkania, opcja polityczna itp.), aby były jak najbardziej reprezentatywne. Łyżką dziegciu jest tu fakt, że ten sondaż jest ze względu na metodologię mniej wiarygodny od poprzedniego, zorganizowanego przez instytut gfs.bern.

Jednak widać tutaj, wspominaną już w poprzednim poście, prawidłowość:
 
Niezdecydowani przechodzą na NIE. Źródło: gfs.bern


Wraz z upływem czasu niezdecydowanie (szare pole) maleje i przeradza się w sprzeciw (pomarańczowe pole).

Z pozytywnych doniesień warto również odnotować komentarz z PAP:

Analitycy ds. walut banku Nomura przygotowali raport na temat szwajcarskiej inicjatywy; z przeanalizowanych przez nich statystyk dotyczących referendów wynika, że choć organizowane są bardzo często - około 4,7 rocznie - to stosunkowo rzadko udaje się w nich przeforsować jakieś wnioski.

Od roku 2000 w kraju odbyło się 66 plebiscytów, ale tylko w 15 proc. z nich przeszły nowe inicjatywy. Nomura zakłada więc, że głos na +tak+ w referendum na temat rezerw złota jest bardzo mało prawdopodobny. "Financial Times" podziela tę opinię i zwraca uwagę na fakt, że ceny złota nie poszybowały w górę w oczekiwaniu na wynik plebiscytu, a rynki kruszcu "ignorują szwajcarskie głosowanie".

Nie ma więc strachu! Prawdopodobieństwo jest po naszej stronie! 


Oficjalne logo szwajcarskiego referendum 30 listopada 2014


Post Update 1: Frank zaraz po 4 złote?! Bez paniki! pojawił się jako pierwszy na CHF Watch!


Zastrzeżenie
Informacje przedstawione na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji przedstawionych na blogu. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor bloga nie odpowiada za treść reklam.

Brak komentarzy: