poniedziałek, 19 stycznia 2015

Prognoza dla franka szwajcarskiego 2015

Drodzy Państwo. Szkoda czasu pisać o tym, co każdy komentator odmienił przez wszystkie przypadki. Po prostu zdradzono i zawiedziono wszystkich, którzy liczyli na racjonalne i odpowiedzialne zachowanie SNB. 15 stycznia 2015 ok. godz. 10.30 szwajcarski bank centralny zdecydował o zaprzestaniu obrony poziomu 1,2 na EURCHF. Wykonał ten ruch nagle i bez ostrzeżenia. Dwa dni wcześniej zapowiadał jeszcze stałą mantrę, że utrzymywanie usztywnienia do euro to podstawowa polityka SNB. 

Szkoda słów. Wszyscy obudziliśmy się z ręką w nocniku! PLN jest teraz równie niewiele wart co rosyjski rubel. 

Czy ktoś z Was miał kontrakty na CHF (czy inne zabezpieczenie od ryzyka kursowego) zabezpieczające choćby większą część pozycji (wartości kredytu) przed dewaluacją franka szwajcarskiego? Choć rynek kontraktów również się zawiesił na kilka godzin, gdy ożył właścicielom FCHF pokazały się ładne sumy na rachunku... Mieliście tak? Piszcie w komentarzach.

Jakkolwiek, trudno obwiniać tu do końca SNB za ich decyzję. Thomas Jordan wyraźnie stwierdził, że jest to i tak mniejsze zło od tego, co stałoby się, gdyby dłużej zwlekał z tą decyzją... Żyjemy w ciekawych czasach!


Teraz należałoby się zastanowić, co dalej. Z braku czasu - przykro mi, trywializm, ale takie jest życie - nie stać mnie na głębszą analizę z wykresami.

Roboczo wkleję wykres i komentarz cenionego przeze mnie komentatora rynku:

Prognoza CHFPLN. Źródło: acemarketu.com
Komentarz A.Stefaniaka:  
Analiza techniczna sugeruje, że teraz celem dla wzrostów są okolice 4,66 na CHFPLN i przy założeniu, że EURCHF spadnie do poziomu 0,95, a EURPLN wzrośnie w okolice 4,40 to właśnie okolice 4,65 są wskazywane także przez analizę crossową. Wzrost w kierunku 4,66 jest teraz scenariuszem bazowym.
Analiza techniczna sugeruje, że teraz celem dla wzrostów są okolice 4,66 na CHFPLN i przy założeniu, że EURCHF spadnie do poziomu 0,95, a EURPLN wzrośnie w okolice 4,40 to właśnie okolice 4,65 są wskazywane także przez analizę crossową. Wzrost w kierunku 4,66 jest teraz scenariuszem bazowym.
Niestety, w piątek zrobiliśmy już sporą część tego ruchu i moim zdaniem do czwartku CHFPLN może sięgnąć poziomu 4,66!

Analiza techniczna sugeruje, że teraz celem dla wzrostów są okolice 4,66 na CHFPLN i przy założeniu, że EURCHF spadnie do poziomu 0,95, a EURPLN wzrośnie w okolice 4,40 to właśnie okolice 4,65 są wskazywane także przez analizę crossową. Wzrost w kierunku 4,66 jest teraz scenariuszem bazowym. - See more at: http://acemarketu.com/?p=73326#sthash.QyKk61wE.dpuf
Dlaczego? W najbliższy czwartek czeka nas decyzja ECB w sprawie QE w Europie. Jest ono niemal pewne, spodziewa się go większość uczestników rynku finansowego. I jak zwykle nic nie wiadomo na pewno. Ale opcje mamy min. dwie:

1. QE zostanie zatwierdzone - inwestorzy dyskontujący ten fakt do czwartku zdołują euro - w tym EURCHF również (czyli będziemy mieli jeszcze droższego franka!) i tuż po tym zacznie się realizacja zysków... ale pewnie też krótkotrwała. Generalnie w razie uchwalenia QE EURCHF będzie niżej! Czyli załatwią nas jeszcze bardziej. JEDNAK: nadzieją jest równoczesny spadek EURPLN, który jednak niemal na pewno nie zrekompensuje nam umocnienia eurofranka, ale zawsze złagodzi nieco wyrok na frankowcach. Moim zdaniem spekuła nie odpuści przynajmniej podwójnego szczytu na okoliach 5zł za CHFPLN w średnim terminie. Pesymizuję? Owszem. Ale trudno być optymistą w takiej zawierusze, gdy nawet szwajcarski bank centralny odpuścił sobie, bo wie, że nie da rady. Mamy mocno rozchwiany rynek i wiele może się wydarzyć.

2. QE nie zatwierdzone - nagły zwrot w wycenie euro - zamykanie pozycji short na EURCHF - tańszy CHFPLN. Ale też raczej chwilowo! Radzę wówczas okopywać się w tańszego (nie taniego! bo nadal w okolicach 4 PLN) franka i czekać spokojniej na marzec, gdy już niemal na pewno QE wystartuje.

Oczywiście zapewne okaże się, że rzeczywistość będzie gdzieś pośrodku lub.. poza naszymi wyobrażeniami. Tyle w temacie. Brak słów.

Post Prognoza dla franka szwajcarskiego pojawił się jako pierwszy na CHF Watch!


Zastrzeżenie
Informacje przedstawione na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji przedstawionych na blogu. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor bloga nie odpowiada za treść reklam.

Brak komentarzy: