poniedziałek, 4 lutego 2019

Kiedy wzrosną stopy procentowe w Szwajcarii?


W ostatnich dniach stycznia 2019 roku w serwisach informacyjnych pojawiły się artykuły straszące frankowiczów wzrostem rat kredytowych do rekordowych poziomów. Całość opiera się na prognozach analityków mBanku, którzy przewidują, że "stopy procentowe w Szwajcarii przestaną być ujemne za 2 lata. W 2021 r. stawka LIBOR ma wynieść +0,79 proc., a w 2022 r. już +1,35 proc.". Czy faktycznie jest czego się obawiać?

Prawda jest taka, że nikt nie wie kiedy dokładnie oraz o ile wzrosną stopy procentowe w Szwajcarii. Sytuacja, gdy są one zdecydowanie ujemne i najniższe na świecie jest wyjątkowa i na pewno należy brać pod uwagę możliwość zakończenia tego kuriozum wcześniej czy później. Grozy sytuacji dodaje fakt, że w ostatnich tygodniach rynkowe stopy - LIBOR 3M CHF - faktycznie wzrosły:
Sytuację zauważył już SNB, którego prezes Thomas Jordan zainterweniował słownie podczas spotkania w Davos w wywiadzie dla Bloomberg TV: "Wierzymy, że te narzędzia [negatywne stopy procentowe] są odpowiednie, również w celu poradzenia sobie z nieco większą zmiennością na rynkach finansowych. Obecna polityka monetarna jest właściwa i będzie kontynuowana przez jakiś czas"

Jak donosi Reuters, w rozmowie z telewizją CNN odniósł się do groźby Brexitu: "Obecnie mamy kruchą sytuację na zagranicznych rynkach walutowych oraz rosnącą niepewność w globalnej ekonomii. Tak długo jak te warunki będą obecne, naprawdę nie widzimy potrzeby zmiany naszej polityki monetarnej"

Zatem nie widać groźby podwyżki stóp w najbliższym czasie. Jednak zawsze pozostaje doza niepewności - "jakiś czas" to bliżej nieokreślona perspektywa. Kiedyś już też słyszeliśmy mantry o utrzymywaniu dotychczasowej polityki monetarnej, podczas gdy 2 dni później zniesiono sztywny kurs do euro na wysokości 1,20, przyprawiając o zawał serca miliony ludzi.

Kiedy więc można spodziewać się podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii?

Bank UBS – jeden z najpotężniejszych w Szwajcarii – prognozuje pierwszą podwyżkę stóp pod koniec tego roku. Czy tak będzie? Zobaczymy. Jedno jest pewne – polityka monetarna SNB jest ściśle powiązana z działaniami EBC. Gdy podniosą stopy w strefie euro, wtedy SNB będzie mogło podążyć tym śladem bez ryzyka większego umocnienia franka. Obecnie EBC wspomina tylko o tym, że do jesieni nie podniosą stóp. A później – wszystko możliwe. UBS prognozuje, że EBC wróci ze swoimi stopami powyżej zera w 2020 roku. A SNB może go naśladować.

Podsumowując: istnieje duże prawdopodobieństwo, że SNB podniesie stopy procentowe tuż po tym, gdy zrobi to EBC. Wg obecnych prognoz może to nastąpić pod koniec tego roku lub na początku 2020 roku.


Zastrzeżenie
Informacje przedstawione na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji przedstawionych na blogu. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor bloga nie odpowiada za treść reklam.

Brak komentarzy: